2018-10-03 vyko Lietuvos Respublikos Vyriausybės pasitarimas „Dėl Visuomenės informavimo įstatymo Nr. I-4118 6, 46-1 ir 50 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto (TAP-18-1591) (18-11457)“, kurio metu buvo sprendžiamas klausimas dėl LR Visuomenės informavimo įstatymo Nr. I-4118 6, 46-1 ir 50 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto, kuriuo buvo siūloma, kad žurnalistai galėtų gauti Registrų centro duomenis neatlygintinai. Tačiau dėl neaiškių priežasčių šis Lietuvos Respublikos Susisiekimo ministerijos pateiktas įstatymo projektas buvo atmestas ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės posėdžiui svarstyti neteiktas.
Po įvykusio pasitarimo žurnalistės pateikė prašymus Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijai dėl galimybės susipažinti su pasitarimo garso įrašu. Kanceliarija atsisakė pateikti žurnalistėms Pasitarimo garso įrašą bei jį sunaikino, nepaisant to, kad kanceliarijai buvo pateiktas Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos išaiškinimas, jog jos turi teisę su tokiu garso įrašu susipažinti.
Žurnalistės kreipėsi su pareiškimu į teismą prašydamos patraukti tuometinį Lietuvos Respublikos Ministrą Pirmininką ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės kancliarį administracinėn atsakomybėn pagal Lietuvos Repsublikos Administracinių nusižengimų kodekso 547 straipsnį (Atsisakymas teikti informaciją visuomenės informavimo priemonių atstovams ar trukdymas žurnalistams atlikti profesines pareigas).
Po ilgų procesų nacionaliniuose teismuose, nors ir buvo konstatuota, kad žurnalisčių teisės informuoti visuomenę yra pažeistos, tačiau joks asmuo administracinėn atsakomybėn nebuvo patrauktas ir joks konkretus asmuo jokios atsakomybės nesulaukė.
Pareiškėjos kreipėsi į Europos Žmogaus Teisių Teismą prašydamos pripažinti, kad buvo pažeistos jų konvencinės teisės į saviraiškos laisvę, teisė į teisingą teismą ir teisę į veiksmingą teisinės gynybos priemonę.
Europos Žmogaus Teisių Teismas šį skundą priėmė ir šis yra nagrinėjamas šiuo metu.
Yorumlar